MENÜ

Hüzünlü Şarkıların Hikayeleri

admin

127

Yok

Hüzünlü Şarkıların Hikayeleri

Her şarkının hikayesi yoktur ama hikayesi olan şarkılara denk geldiğimizde de, unutulmaz bir hikaye olarak belleklerimize kazınıveriyor. Bu şarkılardan bazılar şarkı sözleri itibariyle birer aşk şarkısıymış gibi duruyor ancak arkalarındaki hikayeyi okuduğunuzda şimdiye kadar anlamsızca dinlediğinizi düşüneceksiniz. “Şarkıları ölümsüz kılan belki de hikayeleridir” diyerek derlediğimiz unutulmaz şarkı hikayelerini paylaşalım.

Kıraç – Ayşe’m

Kıraç Ayşe’m şarkısını eşi Ayşe için yazmış, tabi o zamanlar henüz eşi değilmiş. Hala evliler bir çocukları var ve mutlular.

Haluk Levent – Elfida

Haluk levent Elfida şarkısını hasta bir kız çocuğu için kaleme alıyor.  Kızımızın adı Beyza Nur,  ama o bizim Elfida’mız. Ne yazık ki kızımız hayatta kalamıyor, yaşam savaşını kaybediyor ama Haluk Levent sayesinde o artık ölümsüz.

Leman Sam – Kıyamam Sana

Bu şarkının hikâyesi oldukça vurucu.

Hayat kadını olan bir annenin kızından ona zarar vermemek için uzaklaşması ve kızını terk etmesinin öyküsünden doğuyor şarkı. Şarkının sözleri birebir o annenin kızına yazdığı mektuptan alınmış.

Barış Manço – Kol Düğmeleri

Her dinlediğimizde içimizi buran bu şarkının, Barış Manço’nun hayatında farklı bir yeri var. 1967’de nişanlanmış olduğu Semra adlı genç kız için yazılan bu şarkı nişan bozulduktan sonra bir keder şarkısına dönüşmüş.

Yavuz Çetin – Yaşamak İstemem

Bu şarkı bir son veda şarkısıdır aslında. Yavuz Çetin bu şarkıyı yazıp seslendirdikten sonra Boğaziçi Köprüsü’nden kendini atarak hayatına son vermiştir.

Feridun Düzağaç – Lavinia

Seslendiren Feridun Düzağaç olunca Özdemir Asaf aklımıza gelmiyor olabilir. Ama aslında bu bir Özdemir Asaf şiiri. Lavinia ise Mevhibe. Dünyalar güzeli bir kıza,  Özdemir Asaf’ın platonik aşkının izlerini taşıyor sözler.

Duman – Bal

Kaan Tangöze’nin eski sevgilisi Ahu için yazdığı bu şarkının hikâyesi ise şöyle:

İlk kez seslendireceği konserde gözleri ile Ahu’yu arar Kaan, çift kısa bir süre önce tartışmıştır ve bu şarkı bir özür bir telafidir aslında o an.  Ahu’yu göremeyen Kaan şarkıyı söyler,  konser devam eder ve konser bitiminde Ahu’nun yaşamını yitirdiği ortaya çıkar. Ahu bir dolabın demirlerine kendini asarak intihar etmiştir.

Teoman  – 17

Teoman’ın bu şarkıyı akrabası Erdal Eren’e yazmış olduğunu biliyoruz. Erdal Eren 17 yaşındayken idam edilmişti. Suçsuzdu ama suçluydu. Henüz 17 olduğunu Teoman bize unutturmadı.