MENÜ

Müzik Dinlemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

admin

91

Yok

Müzik Dinlemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Müzik Ruhun Gıdasıdır

İnanılmaz klişe geliyor ama bu sözün bilimsel bir temeli olduğunu biliyor muydunuz? İnsanı iyileştiren ritimler ve nameler var ve uzun yıllar ve hatta günümüzde de, müziğin iyileştirici etkisinden yararlanılmaktadır.

Müzik dinlemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları

  • Bilim insanlarının müzik üzerine yaptığı araştırmalarda, 4- 6 yaş aralığındaki çocukların aldıkları müzik eğitiminin dil gelişimine olumlu katkılar sağladığı kanıtlandı.
  • 8-11 yaş rasıt alınan müzik eğitimi ise sonrasında görsel zekanın fazlaca gelişmesini sağlıyor.
  • Hafızayı dinç tutmak için müzik bir araç olarak kullanılmaktadır. Beyinde meydana gelen hafıza kayıpları gibi birçok problemin müzik ile tedavi edildiği bilinmektedir.
  • Müzik vücudumuzda dopamin hormonunu sağlayan uyarıcılardan biridir.
  • Müzik dinlemek vücudumuzda var olan kortizol hormonunun salgılanmasını tetikler ve doğal olarak salgılanan kortizol sayesinde, acı ve ağrı hissi azalır.
  • Egzersiz esnasında müzik dinlemek, mevcut performansı arttırır.
  • Müzik dinleyen kişilerin, dinlemeyenlere oranla anlama kapasitesinin daha gelişmiş olduğu kanıtlanmıştır.

Müziğin şifası ne zaman keşfedildi?

Aslında müziğin şifacı yönü ilk çağlardan beri biliniyordu. İlk olarak filozoflar tarafından ortaya atılan bu görüş, bilimsel dayanakların başlangıcı olmuştu. Örneğin; Aristo, müziğin duyguları ortaya çıkaran yanından bahsetmiş, Eflatun ise, ritm ve enstrümanın psikoloji üzerindeki etkilerini araştırmıştır.  Daha öncesinde  hekimler  tedavi esnasında müziğin etkisinden yararlanıyordu.  Büyücüler müzikten yararlanıyordu. Hayatın içinde var olan her alanda, müzik vardı. Hatta Türk toplumunda dünya çapında bir yeri olan bir uygulama vardır ki, hastaların sadece müzikle tedavi edildiği bir yöntemdir. Amasya’da bulunan Osmanlı dönemi akıl ve ruh hastalıları hastanesinde Osmanlı Devleti döneminde hastalar hastahane de, içeride sürekli akan su sesi ve gün içinde dinletilen makamlar ile iyi ediliyordu. Günümüzde ise özel çocukların tedavisinden, ruh hastalıkları tedavisi hatta kanser tedavisinde bile kullanılmaktadır müzik.

Müzikteki şifanın kaynağı nedir?

Müziğin iyileştirici olmasının altında doğada her şeyin bir ritmi olması yatıyor. İnsan bedeninin bir ritmi var, dünyanın bir ritmi var ve binlerce titreşim ile yaşıyoruz. Müzik ise bu titreşimde, doğru noktayı kaçırdığımızda oradaki ritmi tekrar yakalamamızı sağlayarak iyileşmemizi sağlıyor.