MENÜ

Türkçe Rock Müzik Hakkında Neler Biliyoruz?

admin

112

Yok

Türkçe Rock Müzik Hakkında Neler Biliyoruz?

Türkçe rock nedir? Türkçe Rock ’un tarihi var mıdır? Bu soruların yanıtlarını ararken inkar edilemez bir Türkçe rock geçmişimiz olduğu gözümüzün önüne düşüveriyor.

Esasında rock müzik, 1940’ların içinde ortaya çıkmış büyük kitlelere ulaşan Rock’n Roll’un devamı şeklinde gelişmiştir. 1960’lara geldiğimizde İngiltere’de The Beatles ve benzeri grupların yarattığı British İnvasion akımı ile birlikte rock müzik gelişmeye başlamıştır.

Haritayı Türkiye’ye çevirdiğimizde karşımıza Barış Manço çıkıverir. Barış Manço dünyada çok hızlı bir şekilde yayılan bu müzik akımını Türk halk müziğinin yapı taşları ile birleştirerek Anadolu Rock için ilk adımı atmıştır. Peşinden Cem Karaca gelerek atılan temeller daha da sağlamlaştırılmıştır.

Türk Rock müziğinin atası olan Anadolu Rock, daha sonra birçok alt dalı ayrılmış; Soft rock, hard rock, senfonik rock, folk rock gibi türler birçok grup ve müzisyen tarafından denenmiştir. Anadolu Rock, sadece Türkiye sınırlarında kalmayıp ününü dünyaya yaymaya başarmış, dünyanın beğenisini toplamıştır. Türk müzik kültürünün içerisinde, böyle bir rengin bulunması elbette gurur vericidir.

Rock’n Roll’dan rock müziğe uzanan yolculuk

Rock müzik, içeriğinde birçok müzik türünün harmanlandığı bir yapıyı barındırır. Dünyada ve Türkiye’de çok fazla talep görmüş ve çok fazla taraftar toplamıştır.  Rock’n Roll kuşağında karşılaştığımız isimler; Elvis Presley, Buddy Holly, Chuck Berry gibi güçlü isimlerdir. Bu isimlerin,  bu müzik türünde eserler vermesi Rock’n Roll müziği zirvenin zirvesine taşınmıştır. Ancak sonrasında Elvis Presley orduya katılır, Buddy Holly ölür, Chuck Berry de tutuklanır. Böylece Rock’n Roll devri kapanarak rock tarihi açılmış olur.

Türkiye’de Anadolu Rock rüzgarı

Dünyayı kasıp kavuran rock kültürü Türkiye’de Anadolu Rock formunda ortaya çıkmıştı. Anadolu Rock dediğimizde aklımıza gelen isimlerine şöyle bir sıralayalım:

  • Barış Manço
  • Cem Karaca
  • Erkin Koray
  • Fikret Kızılok
  • Moğollar
  • Üç Hürel

Daha sonrasında 1970 ve 80’li yıllarda Türk Rock müziği başka bir devreye girer ve yeni türler denenmeye başlar.

Günümüzde 80 ‘li yılların ateşiyle yanmayan bir rock müzikle de karşılaşsak biliyoruz ki, bu ateş bir gün yeniden harlanacak ve rock müzik yine küllerinden doğacaktır.